
Ne upirite prstom (samo) u HDZ
Datum 2009/7/5 12:02:33 | Topic: Blog
| I prije bijega iz Vlade , Ivo Sanader je svojoj nasljednici osigurao potporu večine u Saboru. Ostavkom predsjednika Vlade, po slovu zakona cijela je Vlada u ostavci. Sabor je ostavku prihvatio a Predsjednik Republike je Jadranki Kosor dao madata za sastavljanje nove Vlade. Ovakovo ponašanje HDZ-a naišlo je na kritike i zahtjeve za raspisivanjem prijevremenih izbora. Konkretno, Milanović i Čačić su od Predsjednika Republike tražili da raspiše prijevremene izbore. A zašto prijedlog o (samo)raspuštanju Sabora nisu formalizirali i prijedlog odluke podnjeli u parlametarnu proceduru? Nisu znali proceduru? Ili nisu htjeli razgovarati s HDZ-ovim pratnerima i pokušali za tu ideju pridobiti i njih? Sanader je ostavku dao novinarima! Čačić i Milanović su prijevremene izbore tražili pred novinarima! U čemu je razlika?
Za sastavljanje nove Vlade, bez izbora , najviše kritike ide prema HDZ-u. A zašto se nitko ne usudi javno kritizirati Pupovca? Zar on nije s tri mandata u Saboru dio vladajuće koalicije? Bio do sada a biti će i nadalje. Zašto nitko ne kritizira Đurđu Adlešić koja je svoja dva mandata već obečala Jadranki Kosor? Josip Friščić je u Saboru, u raspravi o ostavci Sanadera održao srcedrapajući govor, čitam da je i na saboru HDZ-a svoju i sudbinu HSS-a dao u ruke HDZ-a. Zar on nije jedan od krivaca ovog mješanja karata? A Silvano Hrelja? Što je s zastupnicima nacionalnih manjina? Nisu li i oni djelili novi špil?
Najkomičniji je Anto Đapić. Reče Anto da je njihov zastupnik Srb popisao potporu Kosorici ali da neće glasati za njenu Vladu! I da neće biti dio vladajuće koalicije. Ovo je jedinstveni slučaj u paralamentarnoj demokraciji, potpiše potporu za dobijanje mandata a glasaš protiv vlade! To može samo Anto. Naravno da sada treba Pupovca pitati hoće li on ostati dio vladajućih zajedno s HSP-om.
I zatao ponavljam, ne prstom upirati samo u HDZ. I na kraju o programu Vlade. U ponedjeljak će Jadranka Kosor Saboru predstaviti svoj odabir članova vlade i program . Onja programa Sanadera s početka mandata sam sačuvao. Kada u ruke dobijem program Kosorice napraviti ću usporedbu. Program nove Vlade ili program kontinuiteta? U Sanaderovom programu ima i rečenica koja otprilike glasi da su koalicijski sporazumi s pratnerima sastavni dio programa. Misli se na sporazume s HSS-om i HSLS-om, pa onda s HSU-om , SDSS-om i pojedninačne sporazume s zastupnicima nacionalnih manjina. Ako i u programu Jadranke Kosor bude stajala ta rečenica biti će zanimljivo vidjeti reakcije partnera. Pogotovo reakcije Ivana Čehoka i Milorada Pupovca koji su nešto trekaljali da bi trebalo napraviti reviziju tih sporazuma.
Naravno, najveća je odgovornost na HDZ-u. Ali nitko nema pravo od odgovornosti amnestirati Josipa Friščića i HSS, Đurđu Adlešić i HSLS, Milorada Pupovca i SDSS, Silvana Hrelju i HSU, Anto Đapića i HSP, Furia Radina, Zdenku Čuhnil, Nazifa Memedija, Šemsu Tankovića , Deneša Šoju i „kvorumskog partnera“ Vladimira Šišljagića i HDSSB .
|
|